Bitcoin Kripto Para Birimi

Son dönemlerde bitcoin nedir soruları ile sık sık karşılaşılmaktadır. 2008 yılında adından ilk kez söz ettiren ve 2009 yılında piyasaya sürülen bitcoin, BTC simgesi ile anılan sanal para birimidir. Piyasaya sürüldüğü ilk günlerde çok fazla ilgi görmese de, sunduğu avantajlar ile günümüzdeki en önemli yatırım aracı haline gelmiştir.

Bitcoin İşlemleri

2009 yılında piyasaya giriş yapan bitcoin, para transferleri ya da internet üzerindeki alışverişlerde güvenli bir şekilde kullanılan kripto paraların başında gelir. Kısa sürede güvenilir olduğunu ve avantajlarını gösteren bitcoin, sonrasında birçok yeni kripto paranın da piyasaya sürülmesine vesile olmuştur.

Bitcoin kripto paraların en önemli avantajı ve özelliği, herhangi bir devlet birimine ya da Merkez Bankasına bağlı olmamasıdır. Bu özelliği sayesinde bitcoin fiyatlarının üzerinde hiçbir kurum oynama yapamamaktadır.

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bircoin alım – satım işlemlerine bitcoin madenciliği denilmektedir. Bitcoin ile dünyanın bir ucunda olan arkadaşınıza para transferi ya da internet üzerinden istediğiniz alışverişleri yapabilirsiniz. Üstelik bu işlemlerin hiçbiri için ekstra bir komisyon ücreti de ödemezsiniz.

Bitcoin madenciliği yapabilmek için sanal cüzdanınız olması gerekir. Bunun için de öncelikle bitcoin işlemleri yapan bitcoin borsalarından birine üye olmalısınız. Üyelik işlemleri gerçekleştikten sonra bir miktar bitcoin alarak sanal cüzdanınıza ekleyebilirsiniz. Bu sayede istediğiniz zaman bitcoin alım – satım işlemlerinizi ek ücret ödemeden yapabiliyorsunuz. Bitcoin sisteminin en önemli özelliklerinden biri de son derece güvenilir olmasıdır.