Borsadan Ayda Ne Kadar Kazanılır?

Borsada sorulan yanlış soruların başında “Borsadan Ayda Ne Kadar Kazanılır?” sorusu gelir. Bu sorular sırasıyla “Tüyo Varmı”, “1000 lira yatırsam 6 ayda kaç lira olur” olarak uzayıp gider.

Hemen hemen her tasarruf sahibi borsayı geçmiş dönem tecrübeleri veya duyabildiği dedikodular ışığında bir yatırım aracı değil de kumar olarak görür. Bunun sonucunda da bilmediği şeylerden uzak kalmayı tercih eden insanoğlu da sermaye piyasalarına uzak durur. Sonucunda da yukarıda bahsi geçen bilgisizce sorular ortaya çıkar.

 Borsa Nedir?

Aslında borsaya yatırım yapmak düşünüldüğü kadar karmaşık bir iş değildir. Çok basit anlamı ile borsa, alıcı ve satıcının buluşmasını sağlayan kocaman bir AVM’dir. Bu AVM’nin içerisinde otorite tarafından konulmuş kurallar çerçevesinde paylarının belli bir oranını halka açan anonim ortaklıklar ile tasarruflarını sermaye piyasasında değerlendirmek isteyen kişi ve kurumlar yer alır.

 Borsada Nasıl İşlem Yapılır?

Borsada işlem yapmak için gerekli olan şey ise bir aracı kuruma hesap açmanız yani önceden belirlenmiş çok küçük bir komisyon oranı ile emirlerinizi borsaya iletecek bir aracı kullanmanız gerekir. Küçük yatımlar için bu oran binde 1 ila binde 2 arasında uygulanır. Yani bin liralık bir alım için ortala 1,5 TL komisyon ödersiniz.

Bundan sonrası o kurumda birlikte çalışmaya karar vereceğiniz yatırım uzmanını seçmek ve aklınızdaki tüm soruları ne kadar saçma gelse de onunla paylaşmaktır. Sorularınıza cevap geldikçe sizi rahatsız etmeyecek bir miktar parayı hesabınıza yatırarak ufak ufak alımlar yapmaya başlayabilirsiniz.

Ancak “ben bunlarla uğraşamam vaktim yok” diyorsanız size tavsiyemiz tasarruflarınızı sermaye piyasasında değerlendirmek istiyorsanız Sermaye Piyasası Kurulunun (SPK) açmış olduğu lisanslama sınavlarından başarılı olarak lisans sahibi piyasa profesyonellerinin yönettiği portföy yönetim şirketlerine yönlendirmeniz alınacak en doğru karar olacaktır.