Süt Diyette Tüketilmeli Mi ?

Süt Diyette Tüketilmeli Mi ?

Süt Diyette Tüketilmeli Mi ?  Sütün Nedir?

Süt genel olarak marketlerden elde ettiğimiz bir gıda ürünüdür. Bu ürünler mandıralarda işlendikten sonra paketlenip müşteriye sunulur. Sütün içeriğine baktığımızda 100 gramda ortalama 85-90 gram arası su,3-3,5 gram protein,3 gram yağ ve 5 gramda karbonhidrat bulunur.

Sütün Faydaları Nelerdir?

Kalsiyum bakımından oldukça zengin olan süt, kas ve kemik yapısının gelişimine oldukça fazla etki sağlar. Sütte bulunan proteinler vitamini ve çinko cildin yaşlanmasını ve yıpranmasını önler. Süt beynimizi daha iyi kullanmamızı sağlar. Odaklanma yeteneği ve hafızayı güçlendirir. İçerisinde sağlıklı yağ barındırdığı için vücuttaki kötü kolesterolü düşürür. Süt içinde bulundurduğu vitaminler sayesinde bağırsak kanseri başta olmak üzere birçok kanser riskini azaltır. Yapılan bir araştırmada çocukken süt içen ve yetişkin döneminde de süt içmeye devam eden kadınlarda meme kanseri olma oranının daha düşük olduğu görünmüştür.

Süt ve Diyet

Yapılan araştırmalarda sütün göbek bölgesindeki yağları yaktığı görülmüştür. Bir araştırmada yüksek kalsiyum Süt Diyette Tüketilmeli Mi ? içerikli, düşük kalorili diyet yapan grup; düşük kalsiyumlu düşük kalorili diyet yapan gruba nazaran daha fazla zayıflamıştır. Özellikle bu kilo kaybının yağ kütlesinden olması da ayrı bir güzelliktir. Az yağlı sütlerin kullanımı bu etkinin artmasını sağlar. Az yağlı süt kullanılmasının nedeni yağlı süte göre daha az kalori içermesidir. Sütte bulunan karbonhidrat laktoz denilen süt şekeri sayesinde bulunur. Sütten aldığımız karbonhidrat sayesinde yanında herhangi bir şey yemeden de tokluk hissederiz. Sütteki laktoz kan şekerini yükselten bir şeker türü değildir. Hatta yanında kan şekerini yükselten gıdalarla birlikte tüketilmesi halinde kan şekerinin yükselmesini engeller. Süt mükemmel bir gıda olarak görülebilir. Sonuç olarak süt diyette tüketilmeli mi? Evet tüketilmeli. Zayıflamak isteyenler uzmanların tavsiyesi sıcak süt içmeleri. Sıcak süt mide boşalma zamanın uzatır. Sütü yemeklerden önce içebilirler. Yemekten önce bir çay bardağı süt içmek iştahı keser ve daha az yeme hissi uyandırır.

“Süt Diyette Tüketilmeli Mi ?” için 1 yorum

  1. muzun karnı tok tutmasında etken olduğunu biliyorum ama süt diyette kullanılabilir olması beni şaşırttı

Yorumlar kapalı.