İnşaat Dekorasyonunda Kalite Nasıl Olur?

Dekorasyon günümüzde yeni yapılan inşaatların vazgeçilmez bir yan dalı haline gelmiş, hatta ayrı bir sektör haline gelmiştir. Eğitim ve uzmanlık alanı isteyen dekorasyonculuk inşaat sektörünün vazgeçilmez bir unsurudur. Yeni bir ev alan bir kişi maddi durumuna göre ilk önce küçük çaplı da olsa bir evin içine bir dekorasyon yapmaktadır. Duvarlar, alçıpan uygulamaları, kapı pencereler, dolaplar, mutfak, banyo, tuvalet gibi alanlar yeniden düzenlenmektedir.

Müteahhitler de yeni yaptıkları konutları dekorasyondan geçirdikten sonra satışa sunmaktadırlar. Güzel dekore edilmiş bir konutun alıcısı, gördüğü dekora göre karar vermekte zorlanmamaktadır. Oteller, hastaneler, alışveriş merkezleri gibi alanlara girdiğimizde ilk gözümüze çarpan, ortamın ne kadar güzel dekore edildiğidir. Dışarıdan bir binaya baktığımızda inşaatın dış dekorasyonu bize binanın ne kadar güzel olduğu hakkında bir fikir verir.

Ancak inşaat dekorasyonlarında yine de dış görünüş aldatıcı olmaktadır. Çünkü sırf güzel görünmesi veya kaliteli bir yapı imajı oluşturmak için yapılan dekorasyonlar zaman zaman eksik malzeme kullanımı veya kalitesiz malzeme kullanımından dolayı bizleri hayal kırıklığına da uğratabilir.

İnşaatın dış cephe kaplamasında kullanılan ve mevsimsel şartlara uygun olmayan bir kaplama malzemesi kısa zaman sonra bozularak deformasyonlara neden olabilir. Aynı zamanda çevresiyle uyumlu olmayan bir dış cephe kaplaması veya boya da insanların gözlerini tırmalayabilir. Mimari proje aşamasında mevsimsel şartlara göre dış malzemeler, çatılar, renkler kaliteli malzemelerden planlanmalı, uygulayıcı firmaların inisiyatifine bırakılmamalıdır.

İç dekorasyonlarda kaliteden ödün vermeyenler için malzeme seçmek daha kolaydır. Ancak şunu unutmayalım ki, ev ve ofis dekorasyonları kullanıcıların kişisel zevk ve beklentilerine bağlı olup, gelirleriyle de orantılı olarak yapılmaktadır. Kaliteden ödün verilmemesi gereken bazı malzemeler vardır ki, su tesisatı, bataryalar, duvar boyaları, lambalar ve cam balkonlar kaliteli malzeme seçimiyle daha dayanıklı ve sorun çıkarmadan kullanılabilecektir.