Kişisel Gelişim Konusunda İlk Tiyatronun Adı Nedir?

İlk tiyatro örneklerine eski Yunanistan’da denk gelmekteyiz. Dionysos adını verdikleri bir kahraman tanrı kavramı geliştirip yılın belli bir döneminde bu tanrı için şenlikler düzenlemişlerdir. Hayatın maddi ve manevi her olayını bir mitolojiye bağlayan eski Yunanistanlılar zevk ve eğlencelerine oldukça düşkünlerdir. Dionysos Şenlikleri adı verilen kutlama günlerinde içkiler içip kutlamalar yapar bu sırada bazı kişilerde yüksek yerlere çıkıp halka gösteriler yaparlardı. Zaman geçtikçe bu insanlar bunu meslek olarak yapmaya başlamışlardır. Bu olaylar ise ilk tiyatronun çıkışına sebep olmuşlardır.

 1- Tiyatronun İlk Zamanları

Tiyatro ilk zamanlarında tek kişilik gösterilerden oluşurken zaman geçtikçe bu sayı 2 ye çıktı ve ismi dialogos oldu. Bundan sonra gösteri yapan kişi sayısının 3’e çıkmasıyla Trialogos adı aldı ve ilk tiyatro doğdu. Bu zamanlarda tiyatronun bir edebiyatı olmadığı için oyuncular genelde ustalıklarına güvendikleri için doğaçlama eserler ortaya koydular. Tiyatro eserlerinin ortaya koyulduğu sahneler genelde Agoralar(alan) olmuşlardır. Oyuncular yerden yarım metre yukarıda oyunlarını sergilerken izleyiciler daire şeklinde etraflarını sarıp onları izlerlerdi.

 2- Tiyatronun Duraklama Zamanı

Eski Yunanistan güç kaybettikten sonra Romanın güç kazanması ile tiyatrolarının yerini arenalar, hipodromlar aldı. Yaklaşık 1000 yıl süren Orta çağ Avrupa’sında dini etkilerle birlikte tiyatro unutulmaya yüz tuttu. Avrupa’ya yayılan Hristiyanlık dini hem eski Yunan hem de Roma’daki tiyatro anlayışını yasak etti. Orta çağın bitimine yakın din adamlarının İncil’deki konuları göstererek anlatmaya çalışması tiyatronun yeniden doğdu.

  3- Tiyatronun Gelişimi

Modern tiyatronun oluşumunda etkili isimlerden Konstantin Stanislavski 19. yüzyılın sonuna doğru Sihirli Eğer kuramını geliştirdi. Bu kuramda oyunlarının kendilerini canlandırdıkları karakterin yerine koymaları seyirciye daha iyi bir izlenim keyfi yaratacağı vurgulandı. Kişisel gelişim tiyatroların temel yapı taşıdır.