Sektör Seçiminde Neye Dikkat Edilmelidir?

İş Tercihim Doğru mu?

İş hayatına dair doğru kararları verebilmemiz için bazı kriterler vardır. Tercihini doğru yapan birey hangi alanda çalışırsa çalışsın başarıya ulaşması kaçınılmaz olacaktır. Sektör seçiminde neye dikkat edilmelidir? sorusu tercih yapma dönemindeki bireylerin kafasını oldukça meşgul etmektedir.

 Doğru Adımlarla Gelen Başarı

Herkesin farklı yetenekleri, ilgi alanları ve beklentileri vardır. Kimse için kesin olarak “doğru olan kariyer bu alandadır ” diyemeyiz. Çalışacağımız alana karar verme aşamasında kendimize sormamız gereken bazı sorular vardır. Bu sorular üzerine karar verme mekanizmamıza bağlı olarak uzun süre düşünmemiz gerekebilir.

 Sormamız Gerekenler

Doğal yeteneklerim çalışmayı tercih ettiğim alan için uygun mu? Yeteneklerimi sergileme fırsatı bulabilecek miyim? Alanın istihdam oranı yüksek mi? Geleceği için olumlu konuşuluyor mu? Bu sorulara doğru cevapları bulabildiğimiz taktirde ikinci aşamaya geçebiliriz.

Çalışacağım alanın sosyal etkileşiminin ön planda olmasının ya da olmamasının benim üzerimdeki etkisi nasıl olacak? Hızla gelişen teknolojiye paralel bir gelişim sağlayabilecek mi?

Ailem ya da çevremde bu alanı iyi bilen ve uzun vadede alacağım kararlara yardımcı olabilecek birileri var mı?

İkinci aşamada olan sorularımızı cevapladıktan sonra eğitim ve kariyer konuları üzerinde durmamız gerekir. Çalışmayı istediğim alanın eğitim departmanı var mı? Gerekli olan sertifikaları alabilmem ve kendimi profesyonel olarak yetiştirebilmeme yardımcı olabilecek mi? Şirketin sermaye yapısı nasıl? Gelecek hedefleri neler? Yükselme şansım var mı? Yurt dışı rotasyon programı gibi uygulamalar yapıyor mu?

Son aşamada sosyal haklarımızı sorgulamamız gerekir. Özel sağlık sigortası, fazla mesai ücreti, servis ve yan hakları neler?

Sorduğumuz tüm bu sorulara kendi içimizde tatmin edici cevaplar verebiliyorsak doğru çalışma alanını tercih ettiğimize emin olabiliriz. Kariyer yolculuğunda emin adımlarla ilerleyebilmek için en doğru sorgulamaları yapabilmeliyiz.